0

Twój koszyk jest pusty.

06 marca 2023
Jak sprawdzić klasę kotła?

Czym są klasy kotłów grzewczych? Jak sprawdzić klasę kotła i co zrobić, gdy nie możemy znaleźć tej informacji? Dlaczego to takie ważne, by piece posiadały najwyższą 5. klasę? Tego dowiesz się z naszego artykułu — zapraszamy do lektury!

Czym jest klasa kotła i od czego zależy?

Czym jest klasa kotła i na jakiej podstawie jest ona określana? W 2002 roku w Polsce wprowadzono pierwszą normę dzielącą klasy kotłów na 1, 2 i 3. Następne regulacje zostały wprowadzone dziesięć lat później.

Od 2012 roku w kraju obowiązuje norma PN-EN 303-5:2012, która wprowadziła dwie kolejne klasy kotłów – 4 i 5 – a jednocześnie zlikwidowała klasy 1 i 2. Stało się tak, ponieważ uznano, że piece klasy 1 i 2 są na tyle nieefektywne i nieekologiczne, że nie spełniają żadnych, nawet minimalnych wymagań przyjętej normy. Od tej pory aż do dziś w Polsce obowiązuje podział kotłów na klasy 3, 4 i 5. Od 2018 roku wprowadzono zasadę, że w sprzedaży mogą znajdować się już wyłącznie kotły klasy 5, czyli najwyższej.

Na jakiej podstawie przydziela się konkretną klasę kotła grzewczego? Wszystko zależy od jego wydajności oraz jakości, a także od tego, jaką ilość zanieczyszczeń piec emituje podczas pracy. Im wyższa klasa kotła, tym lepszy produkt i mniejszy poziom emitowania zanieczyszczeń.

Jakie są klasy kotłów?

Wiemy już, że kotły dzielą się na następujące klasy: 3, 4 oraz 5. Czym charakteryzuje się każda z nich? Sprawdźmy:

  • Klasa 3 - niegdyś najwyższa, stanowiąca o wysokiej jakości pieca, dziś oznacza się nią urządzenia najmniej efektywne i niezbyt korzystne dla środowiska,
  • Klasa 4 - kotły grzewcze średniej jakości, do których najczęściej należą wycofane już z produkcji, starsze piece podajnikowe na węgiel oraz kotły zasypowe dolnego spalania,
  • Klasa 5 - najwyższa klasa pieców. Kotły tej klasy emitują nawet 90 proc. mniej zanieczyszczeń niż pozostałe klasy tych urządzeń i są przeznaczone do ekologicznego paliwa stałego w postaci pelletu, ekogroszku lub słomy.

Jak sprawdzić klasę kotła? Najprostsze sposoby

Masz w domu piec i nie wiesz, jaką klasę posiada? Zastanawiasz się, czy powinieneś wymienić urządzenia na nowsze i bardziej ekologiczne? Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić klasę pieca, mamy dla Ciebie wskazówki, jak to zrobić.

Informacje o tym, jaką klasę posiada nasz piec, znajdują się w dwóch miejscach:

  • na tabliczce zamieszczonej na obudowie kotła,
  • w instrukcji obsługi i użytku, która była dołączona do zakupionego produktu.

Klasy kotłów grzewczych są zapisywane cyframi rzymskimi lub arabskimi. Możliwe też, że nie znajdziemy pożądanej informacji na budowie kotła oraz w dołączonej instrukcji. Piece, które nie posiadają zapisu o klasie, to kotły bezklasowe. Podlegają one obowiązkowej wymianie na urządzenia klasy 5, czyli o najwyższej wydajności, jakości i najniższej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Jak rozpoznać klasę kotła bez dostępnych informacji o piecu?

Klasa każdego kotła powinna być zapisana w czytelny sposób w wyżej wymienionych miejscach za pomocą cyfry rzymskiej lub arabskiej. Jeśli brakuje tych informacji, zawsze możemy spróbować skontaktować się z producentem urządzenia. Ten powinien przesłać nam kopię certyfikatu z badań emisyjności, co potwierdzi przynależność pieca do danej klasy.

Jeśli nawet ta droga zawiedzie, oznacza to tylko jedno: nasz kocioł jest do natychmiastowej wymiany.

Klasa pieca — jak sprawdzić i co zrobić, gdy jej nie ma?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, brak informacji o klasie kotła najczęściej oznacza, że jest to urządzenie starsze, gorsze jakościowo i powinno zostać szybko wymienione. W Polsce obowiązuje norma, na mocy której piece klasy 3 i 4 obowiązkowo muszą zostać wymienione w wyznaczonym czasie. Konkretne terminy są różne i zależą od województwa, na terenie którego mieszkamy.

Po wymianie starego kotła kolejnym krokiem jest zakup nowego urządzenia klasy 5. Na szczęście w sprzedaż są już tylko wyłącznie piece najwyższej jakości, zapewniające ekologiczną pracę przy mocy minimalnej kotła.

Interesują Cię systemy grzewcze i ogrzewanie? Trafiłeś doskonale — sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz najwyższej jakości i klasy: