0

Twój koszyk jest pusty.

24 marca 2023
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia - jaka moc na m2?

Moc grzejnika na m² to bardzo ważny parametr, od którego zależy komfort cieplny mieszkańców danego domu lub mieszkania. Jeśli dokonasz nieprzemyślanego zakupu, może się okazać, że temperatura w Twoich wnętrzach w okresie jesienno-zimowym będzie zbyt niska. Jak uniknąć sytuacji tego typu? Za właściwym wyborem stoi szereg czynników: od izolacji termicznej budynku aż po liczbę okien w danym pokoju. Nie bez znaczenia jest też rodzaj pomieszczenia. Łazienki charakteryzują się nieco innym zapotrzebowaniem na ciepło niż np. sypialnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrać grzejnik do pokoju.

Moc grzejnika na m² – jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Jeśli chcesz określić, jaka moc grzejnika na m² będzie odpowiednia, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich m.in.:

  • izolacja termiczna budynku,
  • temperatura zasilania systemu grzewczego,
  • specyfikacja pomieszczenia: jego przeznaczenie, powierzchnia, wysokość, liczba okien i ścian zewnętrznych.

Na tej podstawie oszacujesz zapotrzebowanie danego pokoju na ciepło. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której temperatura w sezonie grzewczym będzie zbyt niska oraz zmniejszysz ryzyko przewymiarowania grzejnika.

Zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach zazwyczaj mieści się w przedziale 60-200 W/m². Im lepiej ocieplony budynek, tym wymagana moc grzejnika jest niższa. Przykład?

  • W nowych, dobrze ocieplonych domach jednorodzinnych zazwyczaj wystarczają grzejniki o mocy 60-70 W/m².
  • W starszych budynkach pozbawionych izolacji cieplnej potrzebne będą grzejniki o mocy sięgającej 150, a nawet 200 W/m².

Jak dobrać grzejnik do pokoju?

Każdy pokój w domu ma nieco inne zapotrzebowanie na ciepło. Jak dobrać grzejniki do pomieszczenia? Jeśli nie masz dostępu do projektu instalacji grzewczej i dokładnych danych dotyczących strat cieplnych budynku, możesz kierować się ogólnymi zasadami.

  • W pomieszczeniach, w których optymalna temperatura wynosi ok. 20 stopni (np. pokój dzienny, kuchnia, jadalnia), rekomenduje się grzejniki o mocy 70-80 W/m². Wyjątkiem są sytuacje, gdy w pokoju jest więcej niż jedno okno lub ściana zewnętrzna. Wtedy należy założyć wyższą wartość: 80-100 W/m².
  • W przypadku łazienek optymalna temperatura wynosi ok. 24 stopni. Jeśli łazienka nie ma okien ani ścian zewnętrznych, moc grzejnika powinna wynosić 100-120 W/m². Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno lub ściana zewnętrzna, wartość powinna wzrosnąć do poziomu 130-150 W/m².

To oczywiście uproszczone zasady, które są obarczone ryzykiem błędu. Aby uzyskać precyzyjne wartości, należy wziąć pod uwagę zarówno konstrukcję i charakter całego budynku, jak również wszystkie parametry poszczególnych pomieszczeń.

Jaka moc grzejnika na m² pomieszczenia? Podsumowanie

Nie jest łatwo wybrać grzejnik o odpowiedniej mocy. Przechodni pokój o powierzchni 5 m² bez okien i ścian zewnętrznych ma inne zapotrzebowanie na ciepło niż np. mała łazienka z oknem. Aby dobrze oszacować wartość, należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia i jego przeznaczenie, ale również izolację cieplną budynku. Im lepsza, tym mniejsze są straty ciepła. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz odpowiedni grzejnik, który dobrze ogrzeje pokój, kieruj się danymi zawartymi w projekcie lub zastosuj przybliżone wartości. W sieci można znaleźć przydatne kalkulatory oraz tabele, które pomagają dobrać moc grzejnika.

Interesują Cię systemy grzewcze i ogrzewanie? Zapraszamy do zakupów w Futurainstal. Posiadamy w ofercie grzejniki pokojowe oraz łazienkowe o różnej mocy i zapewniamy fachowe doradztwo.