Piec czy kocioł - poznaj najważniejsze różnice!
Jeśli dla swojego domu szukasz rozwiązania zapewniającego nie tylko komfort cieplny, ale też bezpiecznego, funkcjonalnego i przyjaznego w obsłudze, zapewne stoisz przed wyborem: piec czy kocioł. Pojęcia te używane są często zamiennie. W rzeczywistości jednak między kotłem a piecem grzewczym istnieją różnice, zaś ich działanie jest odmienne. Kotły i piece c.o., pomimo, że są istotnym elementem systemów grzewczych i ogrzewania oraz służą do tego samego, to jednak zupełnie inne urządzenia grzewcze. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest kocioł, a czym piec centralnego ogrzewania i poznać podstawowe różnice między nimi.
Co to jest kocioł c.o.?
Kocioł centralnego ogrzewania nazywany jest niekiedy sercem systemu grzewczego. Odpowiada za sprawne przekazywanie ciepła z pomocą czynnika grzewczego - np. wody - w instalacji do grzejników, rozmieszczonych w różnych miejscach domu. Zadaniem kotła jest podgrzewanie nośnika ciepła i dzięki temu zapewnienie ciepła w całym domu. Wysokiej jakości kocioł gwarantuje duży komfort cieplny, a jego dużą zaletą jest możliwość regulacji ciepła za pomocą zaworów termostatycznych w każdym pomieszczeniu. Kocioł rozprowadza również ciepło równomiernie po wszystkich pomieszczeniach.
Nowoczesne kotły kondensacyjne zapewniają wydajne spalanie paliwa, a dodatkowo są przyjazne dla środowiska. Urządzenia te praktycznie nie wymagają obsługi i są bezawaryjne. Do zalet kotłów c.o. można zatem zaliczyć:
- komfort cieplny w całym domu,
- równomierne rozprowadzenie ciepła po wszystkich pomieszczeniach w budynku,
- możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Co to jest piec c.o.?
Piec jest urządzeniem ogrzewającym tylko pomieszczenie, w którym się znajduje. Odpowiada za ogrzewanie miejscowe, a przekazywanie ciepła następuje na drodze promieniowania i konwekcji. Ciepło uzyskiwane jest w procesie spalania paliwa, a następnie magazynowane i stopniowo uwalniane do pomieszczenia. W przypadku pieca palenisko zlokalizowane jest bezpośrednio w ogrzewanym pomieszczeniu - niestety, często spore gabaryty pieców i duża powierzchnia grzejna powodują, że sprawdzają się one jedynie w pomieszczeniach o dużym metrażu.
Piece na drewno, piece na pellet czy piece gazowe to obecnie kompaktowe urządzenia o nowoczesnej, estetycznej stylistyce. Służą nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale też stanowią dekoracyjny element wystroju wnętrza domu.
Kocioł a piec - różnice
Zasadnicza różnica między piecem a kotłem polega na sposobie dostarczania ciepła. Piece produkują ciepło oddają je bezpośrednio do otoczenia, ale tylko w miejscu, gdzie się znajdują. Kotły natomiast produkują nośnik ciepła w postaci gorącej wody lub pary wodnej, która następnie - za pomocą instalacji centralnego ogrzewania - jest rozprowadzana po innych pomieszczeniach.
Poza tym, tradycyjne piece pozbawione są zazwyczaj możliwości regulacji temperatury. Wskutek tego temperatura w pomieszczeniu, gdzie znajduje się piec, może być o wiele wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Kotły natomiast posiadają możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach za pomocą regulatorów pokojowych.
Zastanawiając się, co wybrać: kocioł czy piec, warto wziąć pod uwagę, że obydwa urządzenia będą przydatne, zwłaszcza w domu o dużym metrażu. Kocioł należy traktować jako podstawowe źródło ciepła, do ogrzewania pomieszczeń i zapewniania ciepłej wody użytkowej. Piec natomiast świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła oraz element dekoracyjny w pomieszczeniach.