0

Twój koszyk jest pusty.

09 grudnia 2022
Ogrzewanie gazowe, czy pompa ciepła - co sprawdzi się w Twoim przypadku?

Wybór sposobu ogrzewania powierzchni użytkowej jest jednym z kluczowych elementów budowy lub modernizacji domu. Co sprawdzi się lepiej: pompa ciepła czy gaz? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze, a co równie ważne - bardziej ekonomiczne? Koszty ogrzewania to bowiem niebagatelna kwota widniejąca co roku w każdym domowym budżecie. Obecnie, w dobie rosnących i niestabilnych cen gazu pytanie: ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła zadaje sobie coraz więcej osób. Atrakcyjną alternatywę dla ogrzewania gazowego stanowi pompa ciepła. Systemy grzewcze i ogrzewanie oraz zastosowanie pompy ciepła to rozwiązanie dobre nie tylko dla nowo budowanych domów, ale też budynków już istniejących. Czy pompy ciepła mogą zastąpić piece gazowe? I który system sprawdzi się lepiej w Twoim domu?

Piec gazowy czy pompa ciepła? Zmiany w przepisach

Podwyżki cen gazu w ostatnim okresie oraz pojawiające się problemy z wykonaniem przyłączy gazowych do nowo powstających domów powodują, że pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zamiast gazu. Za wyborem tej opcji przemawia również fakt, że w Unii Europejskiej coraz częściej podejmowanym tematem jest planowane stopniowe wycofywanie z użytku kotłów gazowych (na gaz kopalny), w tym również kotłów kondensacyjnych, a także kotłów na ekogroszek czy olej. Obecne technologie coraz bardziej podążają w kierunku ekologii i oszczędności. Rośnie również liczba sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego, ogrzewanie jest bowiem jedną z najbardziej kosztownych domowych instalacji. Warto zatem przeanalizować różne rozwiązania, w tym opcję: pompa ciepła vs gaz, by wybrać to najbardziej korzystne dla Twojego domu.

Ogrzewanie gazowe czy pompą ciepła? Wybór źródła ciepła dla domu

Jeśli zastanawiasz się, jakie źródło ciepła wybrać do domu, jedną z opcji jest podłączenie instalacji gazowej. Ogrzewanie na gaz ziemny jest jedną z najwygodniejszych i nadal najbardziej popularnych metod ogrzewania domu, zaś kotły gazowe cechują się niską emisją i bezobsługową pracą, są poza tym tanie w eksploatacji. Instalacja gazowa pozwala ponadto na bardzo wygodną regulację temperatury w pomieszczeniu. Mankamentem wyboru takiego sposobu ogrzewania jest to, że generuje ono wyższe wydatki, które dodatkowo podwyższyły się na początku roku 2022. Minusem jest także konieczność i wiążące się z nią koszty podłączenia instalacji do gazociągu, a także obowiązek wykonywania okresowej kontroli przewodów gazu i kanałów wentylacyjnych,

Korzystną i ekologiczną metodą ogrzewania, bazującą na odnawialnych źródłach energii, jest ogrzewanie pompą ciepła. Urządzenie działa na zasadzie wymuszania przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego o temperaturze wyższej. W zależności od jej rodzaju, pompa ciepła czerpie energię z gruntu, wody lub powietrza. W tym przypadku koszty eksploatacji będą najniższe, jest to zatem dobry wybór, jeśli zastanawiasz się, co wybrać: piec gazowy czy pompę ciepła. Do zalet ogrzewania pompą ciepła można zaliczyć również to, że jest w pełni zautomatyzowane, energooszczędne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła doskonale współpracuje także z instalacją fotowoltaiczną i może stanowić samodzielne lub uzupełniające źródło ciepła dla systemu ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Minusem jest to, że instalacja pompy ciepła jest dość droga, a jej działanie uzależnione od energii elektrycznej.

Gaz czy pompa ciepła? Koszty instalacji

Rozważając wybór ogrzewania: pompa ciepła czy piec gazowy widać, że oba rozwiązania są nowoczesne, ekonomiczne w eksploatacji i ekologiczne. Co zatem wybrać: pompę ciepła czy gaz? Wyboru powinieneś dokonać biorąc pod uwagę wielkość, położenie i rodzaj budynku, to, czy jest nowy, czy też chcesz go zmodernizować itp.Weź pod uwagę również, czy w Twoim domu instalujesz grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Na pewno warto rozważyć inwestycję w odnawialne źródła energii, gdyż to rozwiązanie w perspektywie pozwoli Ci znacząco obniżyć rachunki za energię. Jeśli przyłącze gazu ziemnego nie wchodzi w grę, korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła. Jeżeli natomiast montaż pompy ciepła nie gwarantuje wystarczającej wydajności lub jest niemożliwy ze względu na położenie budynku, lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazem ziemnym. Na decyzję, jaką podejmiesz, duży wpływ mają też koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. W wyborze: pompa ciepła czy piec gazowy jedno jest pewne: najlepsze ogrzewanie domu powinno być względnie tanie w montażu, ekonomiczne i jednocześnie nie zanieczyszczać powietrza.