0

Twój koszyk jest pusty.

05 sierpnia 2022
Jaki piec gazowy do domu 120m2, 200m2, 250m2 wybrać?

Ogrzewanie domu gazem nie wymaga wielkich inwestycji, a jednocześnie jest w pełni bezobsługowe i, co równie ważne - ekologiczne. Jaki piec gazowy będzie odpowiedni do domu 120 m2, a jaki do domu 80 m2? Który piec wybrać do domu 200 lub 250 m2? Na jakie parametry zwracać uwagę? Wybierając piec gazowy do swojego domu musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Jeśli jednak odpowiednio go dobierzesz, będzie ekologicznym i tanim w eksploatacji urządzeniem, które posłuży Ci przez wiele lat. Współcześnie systemy grzewcze i ogrzewanie coraz częściej bazują na wykorzystaniu gazu ziemnego, a piece gazowe cieszą się dużą popularnością. W przypadku braku możliwości podłączenia gazu, coraz częściej wybieranym rozwiązaniem stają się pompy ciepła. Sprawdź, jaki piec gazowy wybrać do domu 120 m2, aby rachunki za ogrzewanie nie były zbyt wysokie, a mimo to dom był właściwie ogrzany i zapewniał komfort i ciepło użytkownikom.

Jaki piec gazowy do domu 120 m2? Rodzaje pieców gazowych

Na początek warto przytoczyć różnice między piecem gazowym a kotłem gazowym. Piec gazowy to urządzenie wytwarzające ciepło i jednocześnie ogrzewające dane pomieszczenie. Kocioł gazowy natomiast wytwarza ciepło, ale go nie magazynuje. Zadaniem kotła jest transport energii cieplnej za pomocą nośnika ciepła (najczęściej jest to woda) do innych pomieszczeń. Zastanawiając się zatem, jaki piec gazowy wybrać do domu 120 m2 lub o innej powierzchni, należy zatrzymać się nad wyborem kotła. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kotłów gazowych, Do najczęściej stosowanych należą kotły kondensacyjne. Korzystają one z ciepła pary wodnej, powstającej w reakcji spalania gazu ziemnego, co zwiększa ich wydajność i efektywność pracy. Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, a powietrze do spalania gazu dostarczane jest za pomocą wentylatora o zmiennej liczbie obrotów. W zależności od potrzebnej mocy kotła, do komory spalania podawana jest odpowiednia ilość gazu i powietrza.

Ze względu na rodzaj kotłów spotykamy na rynku gazowe jedno- i dwufunkcyjne. Na czym polega różnica?

  • Piec gazowy jednofunkcyjny dostarcza ciepło do pomieszczeń i ogrzewa wodę użytkową, która jednak nie jest ogrzewana przepływowo, ale gromadzona w specjalnym zbiorniku.

  • Piec gazowy dwufunkcyjny jest typowym kotłem przepływowym; wyposażony jest w wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę przepływowo, która nie jest nigdzie gromadzona.

Kocioł gazowy i pompa ciepła - postaw na ekologiczne rozwiązania

W poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania dla Twojego domu - niezależnie, czy będzie to powierzchnia 120 m2 czy inna - natkniesz się na różnorodne technologie. Dobrym pomysłem jest połączenie kotła gazowego z pompą ciepła - dlaczego?

  • Przede wszystkim, kocioł gazowy we współpracy z pompą ciepła zużyje zdecydowanie mniej energii elektrycznej;

  • takie połączenie daje gwarancję nieprzerwanego działania ogrzewania (szczególnie w przypadku usterki czy awarii jednego z urządzeń);

  • pompa ciepła może stanowić samodzielne lub uzupełniające źródło ciepła dla systemu ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Do tego typu rozwiązania najczęściej zaleca się zastosowanie powietrznej pompy ciepła i najlepiej sprawdzi się to w przypadku istniejącego już systemu grzewczego. Dobrym wyjściem jest także montaż pieca elektrycznego w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną lub pompa ciepła z fotowoltaiką.

Jak dobrać piec gazowy do powierzchni domu? Zalety ogrzewania gazowego

Piece gazowe są jednymi z bardziej ekonomicznych rozwiązań ogrzewania budynku, a przy tym przyjaznymi dla środowiska. Najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia uzyskasz jednak odpowiednio dobierając piec do swojego domu. Jaki piec wybrać do domu 120 m2, a jaki będzie odpowiedni do mniejszej kubatury? Co z domami o powierzchni 200 czy 250 m2 - jakie piece dopasować do takich nieruchomości? Piec gazowy należy dobrać tak, by jego rodzaj i kubatura odpowiadała zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Z wcześniejszego porównania wynika, że bardziej opłacalnym, niezależnie, czy będzie to dom 120 m2 czy inny, jest wybór pieca kondensacyjnego. Jakie zalety ma zastosowanie kotła gazowego?

  • Niewielkie rozmiary - kocioł gazowy jest dużo mniejszy od tradycyjnego pieca węglowego. Jest to zatem urządzenie, które nie zajmie Ci zbyt wiele wolnej przestrzeni i łatwo je wkomponować w pomieszczenie. Stanowi zatem idealne rozwiązanie do domu 80 m2 czy domu 120;

  • łatwość obsługi - piece gazowe są w pełni skomputeryzowane i nie wymagają dokładania do nich paliwa, a ich obsługa ogranicza się jedynie do ustawienia na komputerze pieca czasu i systemu grzania;

  • korzyści dla środowiska naturalnego - spalanie w piecu gazowym produkuje stosunkowo niską emisję CO2 do atmosfery, zdecydowanie mniejszą niż tradycyjne piece węglowe.

Jak obliczyć moc pieca gazowego do powierzchni domu?

Jeśli zależy Ci na energooszczędnym, ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniu grzewczym dla Twojego domu, wybór kotła gazowego będzie doskonałym rozwiązaniem. Pozwoli Ci to znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Nie jest łatwo oszacować, jaki piec gazowy wybrać do domu 80 m2, jaki do 120 m2, a jaki do domu o powierzchni 200 czy ponad 200 m2. Można to jednak obliczyć wiedząc, że na każde 10 m2 potrzeba około 1 kW mocy. Dodatkowo, trzeba uwzględnić także moc na ogrzanie wody użytkowej, co powoduje mniej więcej podwojenie ilości kW. Dla domu o powierzchni 70 m2 moc kotła będzie się wahała w granicy 15 kW, a w przypadku domu 120 m2 należałoby wybrać piec gazowy z kotłem nawet powyżej 20 kW.

Jaki piec gazowy wybrać do domu 120 m2?

Domy o powierzchni około 120 m2 są jednymi z najbardziej popularnych, dlatego na nich warto skupić swoją uwagę, szukając rozwiązania - jaki piec gazowy wybrać do domu?

Biorąc pod uwagę wcześniej opisywane szacunki (1 kW na 10 m2 powierzchni), wydawałoby się, że moc kotła gazowego do domu o powierzchni 120 m2 będzie wynosić 12 kW. Nie należy się jednak sugerować jedynie tym prostym wyliczeniem. Do zapotrzebowania na energię cieplną doliczyć trzeba jeszcze moc na ogrzanie wody użytkowej - w zależności od liczby domowników i łazienek będzie to od 7 do 13 kW. Ostatecznie, przykładowa moc kotła gazowego do domu 120 m2, jaka może sprawdzić się w przypadku pieca dwufunkcyjnego dla czteroosobowej rodziny to piec gazowy 19-25 kW. Pozwoli on w ciągu 10 minut napełnić ciepłą wodą np. 200-litrową wannę. I choć do samego ogrzania domu 120 m2 potrzebny byłby kocioł o dużo niższej mocy, to o jej zwiększeniu decyduje tu moc potrzebna na podgrzanie ciepłej wody.

Zastanawiając się, jaki piec gazowy wybrać do domu o powierzchni 120 m2, weź pod uwagę również fakt zmiennych warunków atmosferycznych i dość duże wahania temperatur w zależności od pory roku. W tym wypadku warto postawić na kocioł z opcją modulacji mocy, pozwalający na dostosowanie zakresu mocy do warunków atmosferycznych.

Wybierając kocioł gazowy do domu o powierzchni 120 m2 pamiętaj także, że może on współpracować z pompą ciepła. Pozwoli Ci to znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie, gdyż pompa ciepła może służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub być głównym urządzeniem grzewczym (kocioł gazowy stanowi wówczas wsparcie w okresie dużego zapotrzebowania na ciepło, np. podczas dużych mrozów).

Wszystkie samodzielnie dokonywane przeliczenia mogą jednak okazać się nietrafione, dlatego wybierając piec gazowy do domu warto od razu skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on dopasować dobry piec gazowy do domu jednorodzinnego nie tylko ze względu na powierzchnię użytkową, ale także technologię budowy, wydajność kotła oraz jego szczegółowe parametry.

Jeśli nie posiadasz dostępu do gazu ziemnego, a decydujesz się na ogrzewanie na paliwo stałe inne niż węgiel kamienny, dobrym rozwiązaniem będą piece na pellet. Takie rozwiązanie również gwarantuje wysoką efektywność energetyczną i jest ekologiczne, gdyż wiąże się z niskimi wskaźnikami emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Do ogrzewania budynku niezbędne są także odpowiednie grzejniki - o różnej budowie i sposobie przekazywania ciepła do pomieszczenia.